Jeg har et parti med sorte Hyundai Monokrystaline 255W paneler produsert i Korea. Kan ikke sammenlignes med enkelte av de billige kina panelene som visse nettbutikker selger. Siden alt er sort så er de enklere å gjemme bort på nytteveggen.
Spesialpris for Byggehytte medlemmer er 4000 kr.
Den på bildet ser ikke ut som monkrystalin:
Solar cells made of monocrystalline silicon (mono-Si), also called single-crystalline silicon (single-crystal-Si), are quite easily recognizable by an external even coloring and uniform look, indicating high-purity silicon, as you can see on the picture below:
Hei
Fint med helt sorte paneler, de kan man legge "rett på" et papptak også.
Hvilke dimensjoner har de, hva er modellbetegnelsen?
Fin oversikt over produksjonen du har. Hvor i landet er du? Mine paneler produserer idag rundt 200-230W, 40% ish av maks. De er står flatt på veggen mot syd i nærheten av Kongsberg
Ser de kommer i både HiS-S255MG (mono-crystalline) og HiS-M250MG (multi-crystalline). Jeg fant det bildet ved å Google litt, men ikke utenkelig at det er feil.
De jeg selger er monokrystalline, vedlagt er produkt data.
Skal hente de på havna til uka, så kan ta noen bedre bilder senere.
Min installasjon hjemme befinner seg i Oslo.
Men det er en øst/vest installasjon så den er langt i fra optimal om vinteren.
Her er en annen side som også tar for seg strømforbruket i hele huset:
http://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?plant=53adbb42-1d8c-4890-b522-02a6b98fbeec (http://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?plant=53adbb42-1d8c-4890-b522-02a6b98fbeec)
Vedlagt noen eksempler fra huset hjemme.
Sitat fra: Offpist på november 17, 2013, 14:22:10
Ser de kommer i både HiS-S255MG (mono-crystalline) og HiS-M
Min installasjon hjemme befinner seg i Oslo.
Men det er en øst/vest installasjon så den er langt i fra optimal om vinteren.
Ok, det forklarer
Er det ikke litt ulempe med sorte paneler? Vil de ikke bli varmere enn "hvite" og dermed få lavere effekt?
Nå er jo mono krystalline platene sorte uansett, så det er snakk om rammen rundt.
Men ja, det er nok sant det du sier. 1-3% tapt effekt kan man ha der.
Jeg har 2 paneler igjen av 235W Sharp med alu farget ramme for de som heller vil ha det.
Har enda en del igjen ;)
Kun 1 panel igjen.